Poprzez zaproszenie na kolonie osób, które z racji wieku, stanowiska, niepełnosprawności czy choroby mogłyby nic nie robić, ale pokonują własne słabości „bo im się po prostu chce!” pragniemy pokazać młodym ludziom pozytywne wzorce a może nawet czasem ich zawstydzić. Bo czym innym dla młodego człowieka będzie spotkanie z niepełnosprawnym, który maluje pomimo zaniku mięśni, startuje w paraolimpiadzie czy też pomimo dziecięcego porażenia mózgowego realizuje się w opiece nad zwierzętami? Pokażemy też osoby z rodzinnymi pasjami łączącymi pokolenia (rodzina angażująca się w grupy rekonstrukcyjne, czy rodzina która stworzyła Ogród miniatur.) Odbędą się spotkania z osobami pasjonującymi się historią: pracownik muzeum wraz z rodziną który angażuje się w pokazy historyczne, ręcznie szyją stroje, tworzą broń czy historyczne gry; całodzienne spotkanie z członkami grupy rekonstrukcyjnej podczas którego odbędą się zajęcia „rycerskie” – strzelanie z łuku, potyczki rycerskie, piankowe miecze itp.
Jedna z planowanych atrakcji jest przeprowadzenie na terenie ośrodka zajęć z survivalu pod kierunkiem instruktora podczas których będą mogli przełamywać własne słabości a także nauczyć się współpracy w grupie i zasad zdrowej rywalizacji. Przewidziano wycieczki do Iławy (podczas której zwiedzimy historyczną część miasta a następnie udamy się w rejs statkiem po jeziorze Jeziorak podczas którego zapoznamy się z fauną i florą pojezierza), następnie zwiedzimy ruiny średniowiecznego zamku w Kurzętniku a także Brodnicy, gdzie zwiedzimy zamek Anny Wazówny (dla chętnych będzie możliwość wejścia na wieżę) a także rzadko spotykany trójkątny rynek.
BH
Szanowni Państwo
„W związku z zakończeniem w dniu 31 grudnia 2023 r. projektu, pn. „Rodzina w Centrum 3” (RPKP.09.03.02-04-0068/20) realizowanego w ramach Osi Priorytetowej 9 Solidarne społeczeństwo, Działania 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałania 9.3.2 Rozwój usług społecznych w ramach części RPO WKP 2014-2020 współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego, informujemy, że w Grudziądzkim Centrum Caritas w Grudziądzu przez okres 4 tygodni, tj. do 31 stycznia 2024 r. w dalszym ciągu funkcjonują i dostępne są następujące usługi
- konsultacje i poradnictwo specjalistyczne,
- grupy wsparcia dla rodzin zastępczych i naturalnych z problemami opiekuńczo-wychowawczymi.
Kontakt: Beata Wyczyńska-Hoppe tel. 692403905
W ramach projektu „Rodzina w Centrum 3" w miesiącu Listopad 2023 zrealizowano:
5 godzin specjalistycznego poradnictwa rodzinnego – psychologicznego
1 spotkanie w ramach grupy wsparcia dla rodzin zastępczych i naturalnych
1 warsztat dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą
1 warsztat wzmacniający kompetencje rodzicielskie, w trakcie którego odbywały się zajęcia animacyjne dla dzieci